Jdi na obsah Jdi na menu
 

Kladruby

Klášter Kladruby - národní kulturní památka


Muzeum československého opevnění Kladruby


Muzeum Československého opevnění Kladruby sestává ze tří objektů lehkého opevnění vzor 37 vybudovaných v roce 1938 jako první linie obrany proti fašistickému Německu. Nachází se v těsné blízkosti kláštera v Kladrubech. (200 m od jeho brány).
První z objektů byl po třech letech rekonstrukce (odpracováno 3000 hodin) uveden do stavu ze září 1938. Byl opraven jak exteriér, tak i interiér, kde byla instalována originální výdřeva, lafety zbraní vz. 38, ventilátor vzduchotechniky, střelecké lavice, periskopy, telefonní zařízení a další věci, skoro vše originály z roku 1937-38. Jsou instalovány i zbraně (úředně znehodnocené): těžké kulomety vz. 37 a lehký kulomet vz. 26. Dále pušky vz. 24 (přesné makety). Celkový obraz vypadá tak, jak by si osádka jen na chvilku odskočila.
Druhý objekt je uveden do stavu z let 1960-65, v této době v souvislosti s vrcholící studenou válkou byly objekty při západní a jižní hranici opět vystrojeny a vyzbrojeny, na samotných stavbách byly provedeny úpravy (např. vchod byl vytvořen podzemní chodbičkou, týlová strana byla zahrnuta zeminou proti atomovému útoku). Také vybavení a výzbroj již byly jiné (nové lafety a v nich kulomety vz. 59, samopaly vz. 24, vz. 58 a vz. 61). V muzeu je vše opět originální z doby před 40 - 50 lety.
Oba dva objekty jsou blízko sebe (100 m) a zasazené v hezké přírodě s výhledem na klášter.
V západní části Čech je toto muzeum opevnění ojedinělé. Nejbližší se nachází v Českých Budějovicích, Chomutově, Smečně u Kladna.
Třetí objekt je upraven jako výstavní síň pro exponáty.
Přes letní sezónu jsou přístupné veřejnosti s odborným výkladem.


Otevírací doba: Léto So-Ne 9.00 - 16.00 hod.

Kladruby - Pozorka
tel. 374 631 773, e-mail: kladruby@mybox.cz
Celoroční provoz:
Hl. sezóna duben - říjen
Otevírací doba:
duben a říjen So - Ne 9 - 16 hod.
květen a září Út - Ne 9 - 16 hod.
červen - srpen Út - Ne 9 - 17 hod.
Mimo sezónu lze dohodnout termín pro hromadné návštěvy nad 20 osob..
1. návštěvní okruh - církevní charakter
Historie Benediktinského řádu, kterému klášter patřil do Josefínských reforem - opatský byt, expozice Sv.Jana Nepomuckého,
chrám Nanebevzetí Panny Marie (unikátní dílo barokní gotiky - J.B.Santini).
2. návštěvní okruh - zámecký charakter
Období od r. 1825, kdy klášter vlastnil rod Windischgrätzů. Zimní jídelna, expozice cínu, ambitová chodba se sochami E.M.Brauna, knihovna Windischgrätzů.
Doba prohlídky každého okruhu - cca 1 hod.