Jdi na obsah Jdi na menu
 

Rozhledna na Bohušově vrchu

 

Bohušův vrch

 
Souřadnice GPS: 49°51'59.665"N, 12°45'10.409"E
Nadmořská výška: 571 m.n.m.
 
Charakteristika krajinné oblasti „ Bohušova vrchu“:
 
Pro své rozsáhlé porosty nelesní zeleně je Bohušův vrch funkčním lokálním biocentrem. V západní části se nachází zbytek někdejšího parku tvořeného hlavně starým bukovým porostem. Další části tvoří zpustlý ovocný sad, prorostlý křovinami a místy i pruhy stromů.pa265248.jpg
 
 
 
Rozhledna na Bohušově vrchu
 
 
Typ stavby: cihlová rozhledna
Rok otevření veřejnosti: 1909, 1999
Výška rozhledny: 16 m
Nejvyšší vyhlídková plošina ve výšce: 14m
Otvírací doba: celoročně volně přístupná
 
 
Historie rozhledny: Od přelomu 19. a 20. století zde stál dřevěný vyhlídkový gloriet, jež si turisté velmi oblíbili. Jeho postupné chátraní vytanulo nutnost nahradit jej skutečnou vyhlídkovou věží z odolnějšího materiálu. U jejího zrodu stál Městský okrašlovací spolek. Plány byly velkorysé. Počítaly s věží vysokou téměř 30 metrů, která měla nést název Jubilejní rozhledna císaře Františka Josefa. Potřebné finance se nakonec shromáždit nepodařilo, proto musel vzít spolek za vděk projektem mnohem skromnějším. Jeho výsledkem byla 16 metrů vysoká cihlová rozhledna, jejíž základní kámen byl položen v den císařského výročí 2. 12. 1908. K rozhledně přiléhal malý domek určený pro strážného a k občerstvení turistů. První návštěvníci zdolali jejích 73 kamenných schodů v létě 1909. Později nahradil malý domek hostinec, který sloužil do období druhé světové války. Po ní byl celý areál zdevastován a hostinec zbořen. V 60. letech začala věž sloužit jako nosič antén pro televizní vysílání. Přístup pro turisty byl omezen a posléze zcela zakázán. Na sklonku minulého století zmizely antény a Městský úřad v Plané provedl její generální opravu. 28. října 1999 byla rozhledna opět pro veřejnost otevřena.
 
plana--mks-stranky.jpg
 
 
Výhled: Vyhlídková plošina ve výšce 14 metrů je volně přístupná a nabízí kruhový výhled především na okolní Slavkovský les, Český les a Mariánské Lázně.